Ne referim in acest articol la bilanturile pe anul 2015 care se depun in anul 2016.
Iata ce prevede legislatia, mai precis O 123/2016 privind principalele aspecte legate de întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare anuale şi a raportărilor contabile anuale ale operatorilor economici la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice.
Acest ordin prevede ca situaţiile financiare anuale se semnează de persoanele abilitate potrivit legii. De asemenea, situaţiile financiare anuale se semnează şi de către administratorul sau persoana care are obligaţia gestionării entităţii.
Cine sunt aceste persoane abilitate potrivit legii ?
Pentru aceasta ne intoarcem la legea contabilitatii care precizeaza la art.28 ca situaţiile financiare anuale şi raportările contabile se semnează de către:
- directorul economic
- contabilul-şef sau
- altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie.
Prin alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie intelegem alta persoana angajata, care poate sa inlocuiasca contabilul sef sau directorul economic si care trebuie sa aiba studii superioare economice.
Legea contabilitatii mai precizeaza ca situaţiile financiare anuale şi raportările contabile pot fi întocmite şi semnate de persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România.